South Asia on celluloid

South Asia on celluloid

Civil war in Nepal, social unrest in Sri Lanka, Afghanistan’s plight post the war on terror, Bollywood-style Indic romances—the entries at The South Asia Film Festival (SAFF) cover everything that mirror the best and worst of the subcontinent. Beginning 24 October, three venues in the Capital are hosts to the week-long festival of over 35 films. The focus of the festival is on Pakistan. South Asia Film Festival (SAFF)0461825e-8132-11dc-a10c-000b5dabf613.flv

Schedule:

24 October, Wednesday

Kamani:

6:00PM: Muhabbatein Sachiyan/Pakistan/Dir. Shahzad Rafique

Alliance Francaise:

10:30AM: Golden Cup/Bhutan/ 130 min/ Dir. Tshering Penjore

2:00PM: Afghanistan Unveiled/ Pakistan/ 50 min/ Dir.Sharmeen Obaid

3:30PM: Balughori/Bangladesh/96 min/ Dir. Razibul Hossain

5:30PM: Stranger/Afghanistan//Dir.Sedique Barmak

IHC

6:00PM: August Sun/Sri Lanka/Dir. Prassana Vithanage

25 October, Thursday

Kamani

10:30PM: Page 3/ India/ Dir. Madhur Bhandarker

2:00PM: Chotuthro Matra/ Bangladesh/180 min/ Dir. Nurul Alam Atik

3:30PM:Schools in The Crossfire/Nepal/ Dir. Dhruva Basnet

6:30 PM: Koi Tujh Sa Kahan/Pakistan/Dir.Reema Khan

Alliance Francaise:

10:30AM:Afghanistan Unveiled/Pakistan/50 min/ Dir. Sharmeen Obaid

2:00PM: Stoning&Sacrifice/Afghanistan/ Dir.Latif Ahmadi/Hamayon Payez

4:00PM: Shompati/Bangladesh/78 min/ Dir. Tanveer Hossain Probal

6:00PM: School Among Glaciers/ Bhutan/ 60 min/ Dir. Dorgi Wangchuck

26 October, Friday

Kamani

10:30AM: Mille Soya/ Sri Lanka/ 110 min/ Dir. Boodee Keerthisena

2:00PM: Chandni/ Pakistan/Dir. Siraj ul Haque

3:30PM: Tiner Talwar/Bangladesh/72 min/Dir.Asutosh Sujan

5:00PM: Stoning/Sacrifice/Afghanistan/30 min-35 min/Dir.Latif Ahmadi & Hamayon Payez

6:00PM: Kagbeni/ Nepal/Dir. Bhushan Dahal

Alliance Francaise

10:30AM: Hansa Vilak/Sri Lanka/ 110 min/Dir.Dharmasiri Bandarranayeake

2:00PM: Basain/ Nepal/Dir.Subhash Prasad Gajurel

3:45PM: Muktir Gaan/Bangladesh/78 min/ Dir.Tareque and Catherene Masud

5:30PM: Cold Comforts-Pakistan’s Double Game/ Pakistan/ Dir.Sharmeen Obaid

IHC

5:00PM: School Among Glaciers and The Golden Cup/Bhutan/Dir. Dogi Wangchuck and Tshering Penjore

27 October, Saturday

Kamani

10:AM: Omkara/ India/Dir.Vishal Bhardawaj

Alliance Francaise

10:00AM: Script Writer/Bangladesh/72 min/ Dir. Kamruzzaman Kamu

12:00PM: Highway of tears/Pakistan/21 min/Dir.Sharmeen Obaid

3:30PM: Blue Umbrella/India/Dir. Vishal Bhardawaj

5:30PM: Hazaaron Khwaishein Aisi / India/ Dir. Sudhir Mishra

28 October, Sunday

Kamani

10:30AM: Yaddein/India/Dir.Subhash Ghai

Alliance Francaise

10:30PM: Uno Manush/ Bangladesh/ 75 min/ Dir. Mostafa Sarwar Farooki

1:30PM: Mille Soya/Sri Lanka/110 min/Dir. Boodee Keerthisena

4:00PM: Our School/Afghanistan/Dir.Ahad Zhwand

IHC

6:00PM: Traffic Signal/India/ Dir. Madhur Bhandarker

29 October, Monday

Kamani

10:00AM: Uno Manush/ Bangladesh/ 75 min/ Dir. Mostafa Sarwar Farooki

11:30AM: Botalgali/ Pakistan/ Dir. Shahzad Nawaz

2:00PM: Hazaaron Khwaishein Aisi/ India/Dir. Sudhir Mishra

6:30PM: Nikah/ Pakistan/ Dir. Sangeeta

Alliance Francaise

10:30AM: Muktir Kotha/ Bangladesh/78 min/ Dir.Tareque & Catherene Masud

1:00PM: Schools In the Crossfire/Nepal/ Dir. Dhruva Basnet

4:30PM: Page 3/ India/Dir. Madhur Bhandarker

IHC

4:30PM: Khelaghor/Bangladesh/ 110 min/Dir.Morshedul Islam

30 October, Tuesday

Kamani

10:30AM: Balughori/Bangladesh/96 min/ Dir. Razibul Hossain.

2:00PM: Banaras/ India/Dir. Pankuj Parashar

5:00PM: Muktir gaan/Bangladesh/78 min/ Dir. Tarique & Catherene Masud

7:00PM: Yeh Dil Apka Huwa/Pakistan/Dir.Javed Shekh

Alliance Francaise

10:00AM: Garom Vatt othoba Nichok Vuter Golpo/Bangladesh/ Dir.Animesh Aich

2:00PM: Traffic Signal/India/Dir.Madhur Bhandarker.

5:00PM: Nikah/ Pakistan/Dir.Sangeeta

(Schedule may be changed by organisers)

Close